Fırında Kağıtta Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

Fırında Kağıtta Tekir Balığı

Bol Omega-3 içerdiği için sağlığa çok yararlı olan tekir balığının tadı da harikadır. Fırında pişirme kağıdı üzerinde piştiğinde tekir balığının kendine has nefis aromasını korumak mümkün.

DEVAMINI OKU

Faydaları ve besleyiciliği saymakla bitmeyen tekir balığı'nın birden farklı şekilde pişirilebilir. Çoğunlukla tavada kızartması yapılan tekir balığı'nın ızgarası da yapılmaktadır. Bize göre tekir balığının en lezzetlitli pişirme yöntemi pişirme kağıdı kullanmaktır. Tekir balığı çok büyük olmayan kırmızı renkli bir yapıya sahiptir. Fırında kızardığında çıtır hale gelmiş enfes bir görünüme kavuşmaktadır..

Kaç kişilik: 4 Hazırlık:15 dak. Pişirme:25 dak.

Fırında Kağıtta Tekir Balığı Malzemeleri

  • 1 kg. tekir balığı
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı beyaz un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı mısır unu

Fırında Kağıtta Tekir Balığı Nasıl Yapılır?

  • Elimizdeki tekir balığını iyi bir şekilde temizledikten sonra iyice su ile yıkayın. Karın bölgesindeki siyah görünen yerler kalmasın.Ardından bir süzgeçe koyun ve suyu iyice süzülsün.
  • Suyu iyice akan tekir balığı için unlu karışım hazırlayın. Mısır unu, beyaz un, ve tuz malzemelerini topluca karıştırın. Balıklarınızı birer birer elinize alıp iki tarafını güzel bir şekilde una bulayın ve yağalı kağıt serilmiş tepsiye sıra sıra koyun.
  • Tekir balıklarının üstünü bir fırça yardımıyla zeytinyağı sürün. Sonra önceden ısıtılmış 180°C fırına pişmeye bırakın. Yaklaşık 25-30 dakikada pişecektir. Afiyet olsun.

Fırında Kağıtta Tekir Balığı Püf Noktaları

Tekir balıklarını pişirmeden önce pullarını temizleyin, balığın içini iyice temizleyip bolca yıkayın.

Fırında Kağıtta Tekir Balığı İçin Pişirme Önerisi

Fırın tepsisine balıkların altına mutlaka pişirme kağıdı serin. Aksi halde balıklar yapışacaktır. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin.

Fırında Kağıtta Tekir Balığı İçin Servis Önerisi

Tekir balığının yanında hazırlanacak salata ve eşlikçiler ile mükemmel bir balık sofrası kurabilirsiniz.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: